Skip to content
Oskar Kowalów
LinkedInGithub

Poznaj Chrome DevTools

DevTools3 minuty czytania

Cześć! W tym wpisie chcę Ci pokazać narzędzia deweloperskie Chrome Devtools 🛠. Przedstawię najważniejsze cechy tych narzędzi i opiszę wybrane, najczęściej używane funkcjonalności, które są niezbędne do budowania stron i aplikacji internetowych. Zaczynajmy 💪💪

Po co DevToolsy?

Jak sama nazwa wskazuje, Chrome DevTools to narzędzia deweloperskie. DevToolsy wspomagają tworzenie stron internetowych, pozwalają edytować kod z natychmiastowym efektem - bez konieczności odświeżania strony, pozwalają debugować skrypty i ułatwiają tworzenie stron na urządzenia mobilne. DevToolsy otworzysz za pomocą skrótu F12.

Najważniejsze i najczęściej używane panele to Elements, Console i Network.

Panel Elements

W tym panelu możesz podglądać elementy na stronie. Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy na wybranym elemencie i z listy wybierzesz "Zbadaj" (ang. "Inspect"). Jeżeli wejdziesz na stronę główną Wikipedii i "zbadasz" logo widoczne w lewym górnym rogu, to w swoich DevToolsach powinieneś zobaczyć coś podobnego:

devtools panel elements

A więc w panelu Elements (u mnie DevToolsy są ułożone pionowo, możesz u siebie zmienić układ klikając ikonkę z trzema kropkami, w prawym górnym rogu) widać podświetlony element i w tym przypadku jest to znacznik <a>, który ma atrybuty takie jak title, class i href (atrybut href to link i tutaj przekierowuje on do strony głównej).

W tym miejscu możemy robić z elementami dosłownie wszystko, możemy dodawać i usuwać atrybuty, zmieniać stan elementu (hover, focus), dodawać i zmieniać style, skopiować lub usunąć cały element. Jak dwukrotnie klikniesz na dany element to możesz w nim modyfikować atrybuty oraz tekst między znacznikami.

Ćwiczenie: wybierz link z bocznego menu, zmień mu atrybut href, aby wskazywał na wyszukiwarkę Google (href="https://google.com") oraz zmień tekst z "Strona główna" na "Wejdź na google". Kliknij w link i zobacz, jak odpali się google.com.

Ponadto, klikając ikonkę urządzeń mobilnych, w lewym górnym rogu, masz możliwość obejrzenia symulacji strony na urządzeniach mobilnych, lub dla dowolnego rozmiaru ekranu.

Panel Console

Panel Console to przeze mnie najcześciej używany obszar DevToolsów. Konsola ma dwa główne cele - podglądanie logów i uruchamianie JS'a. Podglądanie logów to wstawanie wyrażenia console.log (lub innej metody na obiekcie console, np. console.table) w twoim pliku Javascriptowym. Metoda wstawiania logów pozwala na śledzenie wartości zmiennych w kodzie, lub pomaga sprawdzać kolejność odpalanych funkcji. Uruchamianie JS'a oznacza wpisywanie dowolnego kodu JS w konsoli.

Otwierając konsolę możesz pisać dowolne wyrażenia matematyczne, takie jak:

12+(4/3+(5*5+(17/3-(8*2))))

jest to poprawny kod JS.

Możliwe jest modyfikowanie strony za pomocą konsoli, ponieważ posiada ona pełny dostęp do obiektu Window strony. Dzięki tej właściwości, możesz w bardzo łatwy i szybki sposób edytować stronę internetową. Wejdź na stronę główną Wikipedii, otwórz konsolę i wklej poniższe wyrażenie:

1document.querySelector('strong').textContent = "Witaj na moim blogu"

Teraz, w tytule strony, powinieneś zobaczyć napis "Witaj na moim blogu".

Podczas uruchamiania JS'a w konsoli, nie musisz wchodzić w interakcję ze stroną internetową na której jesteś. Tak jak pokazałem wcześniej, w konsoli możesz pisać dowolny kod JS, który nie modyfikuje strony. Dzięki temu, możesz sobie przećwiczyć, jak działa nowa metoda w JS, którą właśnie poznałeś, np. forEach(). Wystarczy, że odpalisz konsolę i już możesz kodować.

Panel Network

W panelu Network możesz sprawdzać, czy zasoby są pobierane lub przesyłane, oraz sprawdzać właściwości pojedynczego zasobu, takie jak: nagłówki HTTP, zawartość, rozmiar itd.

Przykładowo, wejdź na Wikipedię i otwórz panel Network (jak wejdziesz w ten panel to przeładuj stronę). Zobaczysz dość długą listę elementów:

devtools panel network
  1. Tutaj możesz symulować prędkość internetu, czyli możesz go zwolnić, aby sprawdzić jak strona będzie się ładowała z ograniczonym dostępem do internetu lub na smartfonach,
  2. Filtruj po zasobach, czyli będzie wyświetlać pliki JS, CSS, itd.,
  3. Zobaczysz w wybranym przedziale czasu, jakie zasoby ładowały się,
  4. Kolejno: nazwa zasobu, status odpowiedzi z serwera, typ zasobu, inicjator (co spowodowało przesyłanie zasobu, miejsce w kodzie), czas przesyłania i wodospad (czyli etapy ładowania zasobu).

Domyślnie na liście zasoby posortowane są chronologicznie. Najnowszy przesyłany zasób jest na samym dole, a na górze jest plik główny, czyli dokument HTML.

Będąc dalej na Wikipedii, w panelu Network wybierz, aby filtrował tylko zasoby XHR, a następnie kliknij w pasek wyszukiwania (z napisem "Przeszukaj Wikipedię) na klawiaturze zacznij wpisywać litery. Zobaczysz jak na liście zaczną pojawiać się nowe zasoby:

devtools network headers

Jak klikniesz w wybrany zasób, to otworzy się okienko z szczegółami dot. nagłówków HTTP. Tutaj zobaczysz wszystkie nagłówki HTTP, m.in. status zapytania, nazwa metody, itp. W tabie Preview zobaczysz podgląd danych danego zasobu, może to być np. JSON lub HTML. W tabie Response zobaczysz jakie dane faktycznie są zwracane. Te zakładki są bardzo przydatne, bo pozwalają na sprawdzanie jakie zasoby są wysyłane do serwera i jakie są od niego zwracane. Możesz śledzić komunikację klient-serwer i w razie problemów, wiesz gdzie szukać problemu.

Podsumowanie

Jak widzisz narzędzia Chrome DevTools to bardzo potężne narzędzie. W tym wpisie omówiłem tylko "najważniejsze" jego funkcje, ale jest dużo więcej. Myślę, że na początek przygody z programowaniem, jest to wystarczająca wiedza, która pozwoli Ci łatwiej pisać strony i aplikacje internetowe. Na temat samych DevToolsów można powiedzieć dużo więcej, dlatego, jeśli Cię to ciekawi, odsyłam do innych źródeł. Do zobaczenia w następnym wpisie 😄✋.

Przydatne linki: